Baszta Panieńska czy Baszta Siedmiu Płaszczy?

Baszta Panieńska zwana także Basztą Siedmiu Płaszczy wzniesiona została w połowie XIV wieku i pełniła rolę strażnicy i więzienia, jest pozostałością po średniowiecznej fortyfikacji warownej Szczecina.

Nie sposób jej nie zauważyć, wjeżdżając do Szczecina Trasą Zamkową. Z nazwą baszty związana jest legenda, opowiadająca o krawcu księcia Bogusława X, który skromnie skroił drogocenne sukno na zamówione książęce siedem płaszczów, że zostało na suknie dla żony. Gdy sprawa wyszła na jaw, krawiec został uwięziony w baszcie. Inna legenda głosi, że nazwa baszty pochodzi od siedmiu płaszczy, które nosiły córki księcia. Historycy przypuszczają, że nazwa baszty może pochodzić od cechu krawieckiego, który ufundował wybudowanie fortyfikacji na tym odcinku murów obronnych. Wznoszone na przestrzeni XIII i XVI wieku szczecińskie obwarowania liczyły 7 bram, 15 czatowni i 22 baszty. Podczas nalotów dywanowych na Szczecin w czasie II wojny światowej, duża część zachowanych fortyfikacji została zniszczona. Gdy alianckie bomby strawiły Zamek Książąt Pomorskich, niszcząc przy tym gęstą, przylegającą zabudowę podzamcza w tym średniowieczną basztę, która znajduję się nieopodal.

Baszta Panieńska czy Baszta Siedmiu Płaszczy?

Baszta Panieńska czy Baszta Siedmiu Płaszczy?

Baszta Panieńska jest jedną z dwóch ocalałych XIV wiecznych budowli obronnych w Szczecinie, zrekonstruowana została w 1964 roku zgodnie z jej pierwotnym średniowiecznym wyglądem. Niegdyś obok niej znajdowała się wybudowana w 1307 roku Brama Panieńska, która zamykała miasto od północnej strony i prowadziła do klasztoru sióstr Cysterek. Od kilku lat Baszta Panieńska sukcesywnie zakrywana jest przez nowe kamienice odbudowywanej Starówki. Zabytek służy, jako reklama jednej z agencji związanej z branżą nieruchomości. Baszta Panieńska jest często wykorzystywana w wersji stylizowanej przy promowaniu Szczecina.

Budowla przedstawiana jest na wielu pocztówkach, ilustracjach i sztychach jej wizerunek stał się jednym z głównych symboli miasta nad Odrą. Telewizja TVP Szczecin, przez wiele lat w swojej czołówce wykorzystywała wizerunek Baszty Panieńskiej z sygnałem syreny okrętowej w tle. W 1954 roku wpisano Baszta Panieńska została wpisana do rejestru zabytków. Po odbudowie pełniła różne funkcje, przez pewien okres była siedzibą Chorągwi Szczecińskiej Zakonu Rycerskiego i Szpitalnego św. Łazarza z Jerozolimy.